Kasutatud auto ostmine

Autoost on suur väljaminek, seega mõtle läbi oma vajadused ja võimalused ning hoidu emotsiooni ajel tehtud otsusest.

Tee endale selgeks, missugust mudelit soovid ja kui palju oled nõus auto eest maksma. Uuri autoalasest kirjandusest ja internetifoorumitest testide tulemusi: võrdle automudeleid, hindu, kütusekulu, CO2 heitkoguse arvnäitajaid, vastupidavust jne.

Kui auto ostmiseks raha napib, on võimalik autot liisida või võtta autoostuks laenu(väikelaen, tarbimislaen). Eraisikult või mittekäibemaksukohuslasest firmalt saad auto osta ka järelmaksuga.

Hinda auto populaarsust. Kui oled mudeli välja valinud, siis selgita välja, kui sageli on seda tüüpi ja sellise vanusega autosid vaja remontida, kui kättesaadavad on varuosad ja kui kulukaks läheb remont ning kuidas see automudel talvistes tingimustes käivitub.

Kindlusta. Kui ostad auto, siis ära unusta sõlmida kohustuslikku liikluskindlustuslepingut. Pea meeles, et Sinu auto remondikulusid kohustuslik liikluskindlustus ei hüvita. Selleks peaksid ostma kaskokindlustuse, mis on vabatahtlik sõidukikindlustus.

Loe lisaks

Kui kavatsed osta kasutatud auto, siis peaksid olema eriti tähelepanelik, et mitte osta põrsast kotis. 

  • Kontrolli müüja tausta. Vaata äriregistrist, kas autot müüb era- või juriidiline isik. Eraisiku käest osta on odavam, kuid eraisikutevahelisi vaidlusi lahendab vaid kohus. Firmade kohta saad infot Krediidiinfo kodulehelt, samuti äriregistrist. Eraisikust müüja puhul aitavad päringud internetis ja suhtlusportaalides, aga ka Krediidiinfo. 
  • Kontrolli auto ajalugu. Auto ajalugu Eesti liiklusregistris näeb Transpordiameti e-teeninduse sõiduki taustakontrollis. Kontrolli ka Liikluskindlustuse Fondi kodulehel võimalikke avariisid. Auto andmeid kontrolli sõiduki tehasetähise ehk VIN-koodi alusel vastava margi esinduses. Vaata suurte autoturgude portaale ja võrdle Eestis pakutavaid autosid analoogsetega Euroopa Liidus. Väldi müügiplatsil tehtud nii-öelda eripakkumisi.
  • Kontrolli auto tehnilist korrasolekut. Lepi kokku võimalikult pikk proovisõit. Korrasoleku kontrolliks on kindlaim viia auto lähimasse sama margi esindusse. Autot üle vaadates pööra tähelepanu selle üldisele seisukorrale, dokumentidele ja võimalikule avariilisusele. Jälgi sõiduki kulumisastet, kontrolli selle mõõteriistade ja muude seadmete korrasolekut. Kogu auto tehnilise seisukorraga seonduva teabe peaksid saama kirjalikult.

        Nõuanded kasutatud sõiduki ostjale

  • Kõige ohtlikum on peidetud avariilisus. Selle avastamiseks peaks kontrollima tihendite ääri, et leida märke ülevärvimisest, samuti otsima plastdetailidelt pragusid, mis viitavad paksule pahtlikorrale. Veel tasub vaadata, kas uste ja muude keredetailide vahed on ühtlased. Raskele avariile ja selle tagajärgede kõrvaldamisele viitab nahaga kaetud armatuurlaud.
  • Ära usalda vaid auto teenindusraamatut, kuna see võib olla võltsitud. Auto läbisõitu võiksid tõendada erinevad kuluarved teeninduse, vahetatud varuosade ja remondi kohta. 
  • Sõlmi alati kirjalik ostu-müügileping kahes eksemplaris, kus on fikseeritud auto müüja, hind, sõiduki andmed, lisavarustus ja seisukord, läbisõidu näit. Lisaks tuleks lepingusse kirja panna kõik, milles oled müüjaga kokku leppinud.
  • Võimalusel tasu ostu eest pangaülekandega, nii jääb tehingust jälg ja võimalikke vaidlusi on hiljem palju lihtsam tõendada. Jälgi, kes on raha saaja: kas lepingus olev isik ja müüja on ikka samad. Müüja peab andma Sulle sõiduki ostu eest tasumist tõendava dokumendi.

Eriti levinud on teistest riikidest just kasutatud autode ostmine. Kasutatud auto ülepiirilise ostu puhul pea silmas järgmist. 

  • Auto ostu-müügilepingut ei tasu sõlmida välismaa eraisikuga. Eraisikult ostmisel ei laiene tarbijakaitsereeglid, sest tegemist ei ole kaupleja ja tarbija vahel sõlmitud lepinguga, vaid kahe eraisiku vahelise tehinguga.
  • Välismaalt vahendajalt ostmisel tee enne ostu kindlaks, kas vahendajal on olemas volitused auto edasimüügiks ja kuidas jaguneb vastutus võimalike probleemide korral Sinu ja vahendaja vahel.
  • Oluline on teada, kas vahendaja on ostnud auto enda nimele ning kas ta müüb seda edasi juriidilise või eraisikuna.
  • Võõrkeelse lepingu puhul ole kindel, et oled kõigest õigesti aru saanud.
  • Pea silmas, et auto maksumusele lisandub veel kulusid, näiteks transpordi- ja kindlustuskulud. Teatud juhtudel võib lisanduda käibemaks, mida ostja maksab Eestisse jõudes, samuti sõiduki registreerimistasud.
  • Kui oled auto ostnud Euroopa Liidu (EL) liikmesriigi autokauplusest ehk müügileping on sõlmitud juriidilise isikuga, siis on müüja kauba eest vastutav vähemalt tarbekaupade müüki ja nendega seotud garantiisid puudutava EL-i direktiivi järgi.
  • Konkreetse müüja vastutuse kindlaksmääramisel tuleb aga alati lähtuda selle konkreetse riigi seadustest, kus kauba müüja asub.

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet

  • nõustab tarbijaid kasutatud autode ostuga seonduvalt;
  • lahendab kasutatud autode ostuga seotud kaebusi, kus üks pool on ettevõtja ja teine pool tarbija;
  • teeb järelevalvet kasutatud autode turustus- ja müüginõuete täitmise üle jaevõrgus.

Tarbijatel on võimalik ülaltoodud teemadel pöörduda TTJA poole,

Transpordiamet

Liiklusregistri infotelefonilt 620 1200 saab (kasutatud) auto ostja teada,

  • kas autol on piiranguid;
  • kas autol on kehtiv tehniline ülevaatus;
  • kas autot peab ette näitama transpordiameti liiklusregistri büroos, kui on tegemist mõne vanema autoga.

Põhjalikuma ülevaate Eestis registreeritud sõiduki ajaloost saab laiendatud päringust.
Täiendavad sõiduki ostu ja registreerimist puudutavad küsimused saab saata transpordiameti e-postile [email protected].

Maksu- ja Tolliamet


Infot autot müüva ettevõtte või eraisiku maksuvõlgade kohta saab

Infot kasutatud autode maksustamise kohta saab

Viimati uuendatud 21.02.2022