Toidukaubad, toidulisandid

Kuigi toote märgistusele on vaja tähelepanu pöörata kõigi kaupade ostmisel, on eriti tähtis seda teha toidukaupade puhul.
Toiduga seotud küsimustes palume pöörduda Põllumajandus- ja Toiduameti poole (kontaktid: aadress Teaduse 6a, Saku, Harjumaa 75501; e-post: pta@pta.agri.ee; telefon +372 605 1710).
Põllumajandus- ja Toiduamet teostab riiklikku järelevalvet kõigis käitlemisvaldkondades ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1935/2004 artikli 1 lõikes 2 nimetatud materjalide ja esemete üle (ToiduS § 47 lg 1).

Toidu märgistus ei tohi Sind eksitada. Toidukaupade märgistusele kehtestatud nõuete järgi peab märgistusel andma õiget teavet toidu olemuse, koostise, päritolu ja teiste oluliste tunnuste kohta.

Toidukaupade märgistusel peavad muu hulgas olema kirjas  toote nimetus, koostisosade loetelu (kahanevas järjekorras), netokogus, minimaalse säilimisaja või realiseerimise ja tarvitamise lõpptähtpäev, säilitamis- või kasutamistingimused, valmistaja, pakendaja või müüja andmed, toote päritolumaa (kui selle puudumine võib tarbijat oluliselt eksitada).

Toidukaupade märgistuse puhul on minimaalne kirjasuurus 1,2 millimeetrit, mis on väikse tähe kõrgus. Pakenditel, mille suurima külje pindala on alla 80 ruutsentimeetri, on tähemärgi suurus vähemalt 0,9 millimeetrit. Tekst peab olema tausta suhtes kontrastne.

Allergiat põhjustada võivaid koostisosi peab rõhutama koostisosade loetelus kirjastiili, kirjasuuruse või taustavärvi abil. Pakendamata toitude puhul, sealhulgas toitlustuses pakutav toit, tuleb allergiat põhjustada võivad koostisosad müügikohas välja tuua (nt kaupluse sooja toidu leti juures tootekaustikus).

Toidu nimetus peab sisaldama andmeid või sellele tuleb lisada andmed toidu füüsikalise oleku või eritöötluse kohta (nt pulbristatud, uuesti külmutatud, külmkuivatatud, sügavkülmutatud, kontsentreeritud, suitsutatud) kõikidel juhtudel, kui sellise info puudumine võib tarbijat eksitada.

Tükikaupa müüdavate liha- ja kalatoodete puhul peab toidu nimetuses olema kirjas lisatud vee sisaldus, kui lisatud vesi moodustab rohkem kui viis protsenti lõpptoote kaalust.

Teatud toidukaupadele on kehtestatud ka märgistamise erinõuded. Nii peab näiteks külmutatud juurviljadel või kalapulkadel olema kirjas “pärast sulatamist uuesti mitte külmutada” ning toidulisanditel hoiatus, et neid hoitaks lastele kättesaamatus kohas.

Kontrolli toiduainete ostmisel alati juba poes, et nende realiseerimistähtaeg ei oleks ületanud lubatud piiri. Selleks jälgi märgistusi „parim enne“ ja „kõlblik kuni“.

Kui toidukaubal on märgistus „parim enne“, siis säilib see hoiutingimuste järgimisel kvaliteetsena vähemalt näidatud kuupäevani.

Kui toidukaubal on märgistus “kõlblik kuni”, siis on tegu kiiresti rikneva toidukaubaga, mida tohib müüa ja tarvitada vaid selle kuupäevani.

„Parim enne“ tähtpäeva ületanud toit ei muutu Sulle ohtlikuks, kui säilitamistingimustest on kinni peetud. Seetõttu on sellise märgistusega tooteid lubatud müüa ka pärast tähtpäeva möödumist, kuid need peavad olema teistest toodetest eraldatud ja varustatud vastavasisulise teabega.

“Kõlblik kuni” tähtpäeva ületanud toit võib muutuda Sulle ohtlikuks, selles võivad hakata arenema tervisele ohtlikud mikroorganismid. Tea, et selle märgistusega kaupa ei tohi pärast tähtaja möödumist mingil juhul müüa.

Kui avastad kauba, mille säilimisaeg on ületatud või märgistus puudub, siis pöördu müüja poole ja palu selline kaup müügilt kõrvaldada.

Ära osta toitu, kui

 • ümbrus on räpane;
 • müüja kittel on määrdunud ning müüja käed on mustad ja hoolitsemata;
 • kauba pakend on katki;
 • kaupa ei säilitata õigetel tingimustel;
 • näed, et külmutatud toiduained on sulanud ja seejärel uuesti külmutatud.

Kui oled ostnud toidukauba, mille realiseerimistähtaeg pole saabunud,

kuid pakendi avamisel selgub, et toode on halvaks läinud, siis mine viivitamatult kauba Sulle müünud poodi. Võta kindlasti kaasa kauba ostutšekk ja tee kaupluses kirjalik avaldus raha tagasisaamiseks. Tavaliselt lahendavad kauplejad pöördumisi juhtumipõhiselt ja enamasti tarbija kasuks.

Loe lisaks

Pea meeles!

 • Selleks, et toidukaupade parimad omadused säiliksid, kontrolli, et Sinu külmkapi temperatuur oleks kuus kraadi või alla selle.
 • Kui oled poest ostnud realiseerimistähtaja ületanud toidukauba, siis tea, et toidukaupu ümber ei vahetata ja tagasi ei võeta.

Toiduseaduse järgi on toidulisand toit, mida kasutatakse tavatoidu täiendamiseks ning mis on inimesele toitainete või muude toitainelise või füsioloogilise toimega ainete kontsentreeritud allikaks.

Toidulisandeid müüakse nii üksikult kui ka kombineeritult. Toidulisandid on näiteks suukaudsed vitamiinide ja mineraaltoitainete, oomega-3- ja oomega-6-rasvhapete, letsitiini, küüslaugupulbri jms preparaadid.

Tarbi toidulisandit mõistlikult. Toidulisandid ei ole mõeldud ravima või leevendama ühtegi haigust. Toidulisandid ei asenda ka mitmekesist toitumist ning neid ei tohiks tarbida ilma põhjuseta, sest toidulisandite liigtarvitamine võib organismile kahjulik olla. Enamik inimesi saab kõik organismile vajalikud ained tasakaalustatult toitudes. Näiteks võrreldes vitamiinikapsliga on värsketest puu- ja köögiviljadest võimalik saada  mitmekülgsem valik organismile vajalikke aineid, mis on lisaks organismis imendumiseks ka õiges vahekorras.

Suhtu toidulisandi reklaami kriitiliselt. Toidulisandi märgistusel või reklaamis toodud paljutõotavate väidete suhtes on mõistlik olla skeptiline. Ära usu haiguse ennetamise või ravimisega seotud väiteid, sest toitumine on vaid üks paljudest teguritest, mis mõjutavad haiguse tekkimist või sellest paranemist. Sageli puudub tootel reklaamis lubatud imetoime. Näiteks ei ilmnenud veebikeskkondades salendavate imekapslitena reklaamitud toote Raspberry Ketones tarbimisel salendavat efekti.

Loe ja järgi toidulisandi kasutusjuhendit. Pakendil on kirjas toidulisandi soovitatav päevane tarbimiskogus, mida ei tohiks ületada. Vajadusel pea nõu arstiga. Kindlasti tuleks perearsti või apteekriga konsulteerida enne, kui annad toidulisandit lastele, isegi kui toode on lastele mõeldud. 

Tee kindlaks, kes toidulisandit müüb. Toidulisanditele kehtivad Euroopa Liidus (EL) ühesugused nõuded, ükskõik kas toodet müüakse poes, apteegis, käest kätte, posti või interneti teel. Kui ostad toidulisandi aga näiteks interneti teel väljastpoolt EL-i, ei pruugi see vastata EL-is kehtivatele nõuetele. Seetõttu tee enne ostmist alati kindlaks, millises riigis on müüja registreeritud. Vastav info peab olema Sulle ostjana kättesaadav.

Loe lisaks

Pea meeles!

 • Selgita välja, kes toidulisandit müüb ja milliseid andmeid müüja kohta leidub.
 • Kui Sul ei õnnestu toote müüjat välja selgitada või kui leitud teave müüja kohta ja vigane tooteinfo äratavad kahtlusi, jäta kaup ostmata.
 • Kui Sul ei õnnestu toote müüjat välja selgitada või kui leitud teave müüja kohta ja vigane tooteinfo äratavad kahtlusi, jäta kaup ostmata.
 • Loe toidulisandi kasutusjuhend läbi ja tarbi toodet mõistlikult.

Energiajoogid on karastusjoogid, mis sisaldavad süsivesikuid, vitamiine, mineraalaineid, kofeiini ja teisi toimeaineid, sealhulgas näiteks tauriini, glükuronolaktooni, kreatiini.

 • Tea, et olenevalt toimeainete hulgast ja koostisest võivad energiajoogid Sulle erinevalt mõjuda. Mõnedes riikides on osa kauplejaid piiranud energiajookide müüki lastele. Tarbijakaitseamet toetab Eesti kauplejate sarnast algatust.
 • Ära aja omavahel segamini energia- ja spordijooki. Energiajook sisaldab kofeiini, mis soodustab vee eritumist organismist ja tõstab vererõhku. Spordijook sisaldab energiaallikana süsivesikuid ja elektrolüüte higiga kaotatud mineraalainete korvamiseks.

Eesti Koolispordi Liit tutvustab tervisliku toitumise põhitõdesid ning selgitab noortele, mida sisaldab energiajook. Vaata videoklippi.

Amet on soovitanud kauplejatel mitte kasutada energiajookide reklaamis lapsi ega lastekirjanduse või lastesaadete tegelasi või lastepäraseid multifilmilahendusi, kuna see võib tekitada lastes liigset huvi reklaamitava vastu.  Samuti ei ole soovitatav müüa energiajooke lasteasutustes asuvates  puhvetites ja kohvikutes.

Energiajoogil peab olema märge „kõrge kofeiinisisaldusega“, kui jook sisaldab kofeiini üle 150 milligrammi liitri kohta. Samuti pead sellise energiajoogi pakendit vaadates saama teada, kui mitu milligrammi kofeiini on 100 milliliitris joogis.

Alates 2014. aasta 13. detsembrist peab energiajookidel olema märge „Ei ole soovitatav lastele, rasedatele ega rinnaga toitvatele naistele”.

Energiajookide turustamise hea tava:

Viimati uuendatud 09.04.2021